Białka Tatrzańska to mała malownicza wieś, położona w województwie małopolskim w powiecie tatrzańskim w niezwykle urokliwej sceneri, nad rzeką Białką - jedną z najbardziej czystych rzek, od której wioska otrzymała nazwę.

Wieś została założona najprawdobodobniej w latach 1616-1618. Jej mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim gospodarką rolną oraz pasterstwem, z upływem lat Białczanie także zasłynelli z wytwórni kożuchów.

Z Białki wywodzi się znana poetka Hanka Nowobielska, która swe utwory zamieszczała w różnych pismach zdobywając tym samym uznanie czytelników. Utwory poetki były wielokrotnie wyróżnione, za które otrzymywała nagrody i odznaczenia.

W miejscowości na uwagę zasługuje również zespoł regionalny "Białcanie", występujący na terenie całego kraju oraz za granicą, często zdobywając głóne laury, zwłaszcza jeśli chodzi o śpiew.

Jednak to co najbardziej przyciąga turystów do Białka Tatrzańskiej są jej wspaniałe atrakcje i walory turystyczne.

Obecnie pod względem infrastruktury jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich.

Zimowym szaleństwom można oddać się na największych wyciągach narciarskich „Kotelnica”-w 2009, 2012  i 2013 roku I miejsce jako Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce wg portalu onet, ośrodek narciarski „Bania” oraz „Kaniówka”. Ogromnym dziełem natury jest Przełom Białki, gdzie miłośnicy sportów ekstremalnych mogą uprawiać kajakarstwo górskie oraz spływać na pontonach. Pobliskie wzgórza "litwinka"są ulubionym miejscem paralotniarzy, których często można wypatrzeć korzystając z zewnętrznych basenów kompleksu Terma Bania. Park wodny czynny jest przez cały rok, dlatego Białka Tatrzańska jest niezwykle atrakcyjna zarówno zimą, jak i latem.

Warty do obejrzenia jest zabytkowy Kościół wybudowany ok.1700r. pw. św. Szymona i Judy Tadeusza, który należy do "Szlaku Architektury Drewnianej". 

Wszystkie te atrakcje sprawiają, że podczas pobytu u nas nikt nie ma czasu na nudę. Natomiast wygodne, zadbane pokoje gwarantują wszystkim turystom odwiedzającym Białkę Tatrzańską dobry nocny wypoczynek po dniu pełnym wrażeń.